پیشنهاد ویژه

فروشگاه
جستجو
تماس
ورود
سبد خرید
راهنمای جامع دوربین مداربسته – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا

راهنمای جامع دوربین مداربسته

فهرست مطالب

تعریف دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یا به اصطلاح CCTV مخفف CLOSED CIRCUIT TELEVISION به معنی تلویزیون مداربسته می باشد. که در ساده ترین حالت از اتصال مستقیم یک دوربین به تلویزیون ایجاد می شود به طوری که تصویر ایجاد شده توسط دوربین در تلویزیون قابل مشاهده باشد.

تعریف دوربین مداربسته – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
تعریف دوربین مداربسته

به این صورت که دوربین در محیط مورد نظر نصب و به برق متصل می شود. و تلویزیون هم در اتاق کنترل به برق متصل می شود. سپس دوربین از طریق کابل و سر فیش مستقیم به کانال AV تلویزیون متصل می شود. و به این ترتیب تصویر دوربین در تلویزیون قابل مشاهده می شود.

و به طور کلی دوربین های مداربسته دسته ای از دوربین‌ها هستند که معمولاً جهت کنترل و نظارت در محیط های ساختمان و وسایل نقلیه در فضای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

تاریخچه دوربین مداربسته در جهان

این سیستم برای اولین بار در جهان در سال 1942 میلادی (حدود سال 1320 شمسی) توسط شرکت زیمنس جهت نظارت تصویری در پرتاب موشک بالستیک V2 نازی ها در هنگام جنگ جهانی دوم به کار گرفته شد. مسئولیت این دوربین مداربسته به عهده شخصی آلمانی به نام والتر بروخ محول شده بود.

تاریخچه دوربین مداربسته در جهان – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
تاریخچه دوربین مداربسته در جهان

آقای Walter Bruch (والتر بروخ) مهندس آلمانی شرکت زیمنس در آن سال توانست اولین دوربین مداربسته را بسازد سپس این دوربین برای رصد موشک V2 در زمان آلمان نازی مورد استفاده قرار گرفت که به واسطه آن شرایط نظارت بر پرتاب موشک از لانچر را فراهم می کرد. و به این ترتیب اولین سیستم دوربین مداربسته جهت نظارت تصویری ایجاد شد.

راه اندازی اولین دوربین مداربسته – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
راه اندازی اولین دوربین مداربسته

اما در آن زمان به مدت ۷ سال نصب دوربین بدون مجوز جرم محسوب می شد تا اینکه در اواخر دهه 40 میلادی در سال 1349 (حدود سال 1327 شمسی) شرکت آمریکایی با نام VERICON (وریکون) اقدام به ارائه اولین دوربین مداربسته نمود که هیچ نیازی به مجوز دولتی نداشت.

و با تیتر تبلیغاتی “خرید و نصب دوربین مداربسته نیازی به دریافت مجوز از دولت ندارد” ارائه و فروش دوربین های مداربسته را به صورت تجاری و عمومی در جهان آغاز نمود. البته در آن زمان این دوربین ها فقط تصاویر را به صورت زنده پخش می کردند و هنوز قادر به ضبط تصاویر نشده بودند.

و بعد از گذشت سال ها و پیشرفت در این عرصه دوربین ها بر روی بدنه موشک و ماهواره ها نصب میشدند تا صدا و تصویر ارسالی را به گیرنده ها در زمین ارسال کنند.

مردم در ابتدا از بکارگیری این دوربین ها ترس زیادی داشتند و حتی تبلیغات گسترده توسط شرکت VERICON هم مانع ترس عموم از نصب دوربین مداربسته نشد.

اولین شرکت دوربین مداربسته – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
اولین شرکت دوربین مداربسته

در ادامه در سال 1968 میلادی (حدود سال 1346 شمسی) با اختراع سیستم های VCR مخفف Video Cassette Recorder به معنی ضبط کننده نوار ویدئو با قابلیت ضبط طولانی مدت تصاویر و قابلیت ضبط تشخیص حرکت و بازبینی ویدئوهای و تصاویر ضبط شده تحولی عظیم در این صنعت بوجود آوردند.

اولین VCR دوربین مداربسته – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
اولین VCR دوربین مداربسته

تا سال ها بعد در سال 1973 میلادی (حدود سال 1351 شمسی) در آمریکا اولین دوربین مداربسته در معابر عمومی شهر در میدان تایمز نیویورک و سپس در شهر نوررفولک انگلستان نصب شدند که آن زمان تاثیری در کاهش بهبود امنیت عمومی نداشتند ولی مردم به مرور پذیرفتند که دوربین های مداربسته در جهت کنترل و امنیت نقش مفیدی می توانند داشته باشند.

اولین دوربین مداربسته و اماکن عمومی – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
اولین دوربین مداربسته و اماکن عمومی

بطوریکه حدود چند سال بعد یعنی در حدود سال 1980 میلادی (حدود سال 1358 شمسی) نصب دوربین های مداربسته در سطح گسترده شیوع پیدا کردند. و در سرتاسر ایالات متحده دوربین مداربسته نصب شد.

بعد از آن کشور انگلستان پس از تلاش های بسیار در سال 1985 میلادی (حدود سال 1363 شمسی) برای اولین بار به تکنولوژی ساخت دوربین های مداربسته دست یافت. و به تدریج دوربین ها در فضای باز شهر ساحلی Bournemouth (بورنموث) نصب و مورد استفاده قرار گرفتند.

پس از آن انگلستان توانست به وسیله استفاده از دوربین مداربسته امنیت را افزایش دهد و این امر باعث افزایش محبوبیت دوربین مداربسته در انگلستان شود.

پس از آن بانک ها و موسسات مالی که در خطر دستبرد قرار داشتند از این سیستم ها استقبال کردند. و به تدریج تمامی تولیدی ها و مشاغل بزرگ و کوچک جهت کنترل و نظارت تصویری خواهان نصب سیستم های مداربسته در محیط های کاری شدند.

اولین دوربین مداربسته و امنیت مشاغل – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
اولین دوربین مداربسته و امنیت مشاغل

و بطور کلی استفاده از دوربین های مداربسته از سال ۱۹۹۰ میلادی به بعد و تا اوایل سال  ۲۰۰۲ میلادی (حدود سال 1380 شمسی) به محبویت بسیار بالایی نزد طرفداران تامین امنیت در دنیا عمومیت پیدا کردند.

اولین دوربین مداربسته و امنیت جاده ها – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
اولین دوربین مداربسته و امنیت جاده ها

به طوری که تا سال 1998 (حدود سال 1376 شمسی) میلادی حدود 3000 سیستم دوربین مداربسته فقط در شهر نیویورک نصب گردید که توسط دولت و دیگر کمپانی ها نصب شده بودند.

تکامل دوربین مداربسته با سیستم VCR – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
تکامل دوربین مداربسته با سیستم VCR

از کشورهای پیشتاز در این عرصه میتوان به ترتیب آلمان, آمریکا, انگلستان, سوئد, چین, کره جنوبی, ژاپن, مالزی و فرانسه را نام برد.

اولین دوربین دیجیتال یا تحت شبکه یا IP

در این میان با ظهور اولین دوربین های مداربسته تحت شبکه در سال ۱۹۹۵ میلادی (حدود سال 1372 شمسی) توسط شرکت سوئدی اکسیس که بر پایه سیستم عامل لینوکس Linux بودند و براساس استانداردهای HTTP و RTSPP طراحی شده بود انقلاب عظیمی در این صنعت به وقوع پیوست به طوری که از هر نقطه جهان امکان ارتباط تصویری و یا صوتی با این سیستم ها برقرار میشدند.  دوربین های دیجیتال یا تحت شبکه از استانداردهای شبکه برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند.

اولین دوربین مداربسته تحت شبکه – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
اولین دوربین مداربسته تحت شبکه

تاریخچه دوربین مداربسته در ایران

اولین دوربین مداربسته در ایران مربوط به دوربین کنترل و ثبت سرعت می باشد. این دوربین کنرل سرعت در اردیبهشت 1339 شمسی (حدود سال 1960 میلادی) در جاده کرج نصب گردید.

تاریخچه دوربین مداربسته در ایران – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
تاریخچه دوربین مداربسته در ایران

و این خبر در آن زمان در روزنامه اطلاعات با تیتر خبر: “این دستگاه یه طور اتوماتیک شماره و سرعت اتومبیل های متخلف را ثبت و به پاسگاه مخابره می کند”

و متن خبر: “امروز خبرنگار ما کسب اطلاع کرد که پلیس راه در جاده کرج دستگاه سرعت ینج نصب کرده و این دستگاه سرعت اتومبیل های متخلف و شماره آنها را ثبت کرده و به وسیله بی سیم به پاسگاه بعدی مخابره می کند و ماموران پلیس راه در پاسگاه به انتظار رسیدن اتومبیل متخلف مانده و راننده آن را متوقف کرده و به دادگاه می فرستند”

تاریخچه دوربین مداربسته در شروع قرن بیستم

اما در جهان نقش و استفاده از دوربین مداربسته در قرن بیستم و بعد از حوادث 11 ستامپر سال 2001 میلادی (حدود سال 1380 شمسی) پر رنگ تر شد. و بعد از این حادثه در شهر نیویورک و سایر نقاط جهان دوربین های ببشتری نصب شدند و در آن زمان کشور چین در مقام اول بیشترین نصب دوربین قرار گرفت.

دوربین مداربسته و امنیت جهانی – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته و امنیت جهانی

در سال 2013 میلادی اداره صنعت امنیت انگلیس (BSLA) برآورد نمود که به ازای هر 11 نفر یک دوربین مداربسته دارد. این معادل حدود 6 میلیون دوربین فعال در سرتاسر انگلستان بود.

در سال 2014 میلادی کشور آمریکا با نصب 125 میلیون دوربین مداربسته در رتبه اول جهان قرار گرفت. سپس کشور انگلیس با نصب 91 میلیون دوربین مداربسته در رتبه دوم جهان قرار گرفت. و سپس کشور چین با نصب 27 میلیون دوربین مداربسته در رتبه سوم جهان قرار گرفت.

دوربین مداربسته و سیاست کشورها – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته و سیاست کشورها

اما بعد ها کشور چین با به دست آوردن تکنولوژی ساخت دوربین مداربسته و افزایش تولید آن اعلام کرد که تا سال 2022 میلادی تعداد 626 میلیون عدد دوربین را در فضای عمومی نصب خواهد کرد. این به معنی نصب هر یک عدد دوربین مداربسته به ازای هر 2 نفر در کشور چین می باشد.

کاربرد دوربین های مداربسته

امروزه دوربین مداربسته در طیف وسیعی توسط مردم جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در مراکز نظامی و مرزبانی, حفاظت از محیط زیست, ارگان ها, سازمان ها و ادارات دولتی و خصوصی, کارخانه ها و مراکز صنعتی, کارگاه های تولیدی, کشاورزی و دانداری, مجتمع های اداری و تجاری, مراکز آموزشی و تفریحی, بیمارستان ها و مراکز پزشکی, فروشگاه ها و مغازه ها, مجتمع ها و هتل ها, پارکینگ ها و محیط های مسکونی و حتی در اتاق خواب کودکان و … سیستم های دوربین مداربسته جهت نظارت و حفاظت به کار گرفته می شوند.

کاربرد دوربین مداربسته – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
کاربرد دوربین مداربسته

آشنایی با انواع دوربین های مداربسته

در ادامه این مطلب مربوط به دوربین مداربسته, درباره انواع مختلف دوربین از نظر تکنولوژی ساخت, کیفیت تصویر, انواع لنز, شکل و جنس کیس, انواع دید در شب, ویژگی ها و تلفیق هوش مصنوعی, کاربرد ها و … در دوربین های مداربسته صحبت خواهیم کرد.

دوربین مداربسته و تکنولوژی ساخت

از ابتدای اختراع دوربین مداربسته تکنولوزی های و فناوری های مختلفی توسط شرکت ها و افراد مختلف جهت هر چه بهینه تر کردن این سیستم ها از نظر کیفیت, کاربرد, هزینه و … به وجود آمده است که در ادامه به معرفی انها می پردازیم.

دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ اولین نسل از دوربین های مداربسته می باشند که به اختصار CVBS نامیده می شوند و مخفف Color Video Blanking and Sync که در اصطلاح علمی به مفهوم ارسال اطلاعات با ترتیب رنگ، ویدئو، خالی و همزمان کننده در سیگنال ارسال خروجی می باشد.

به صورت کلی به دوربین هایی که سیگنال خروجی تصویر در آنها با استفاده از امواج آنالوگ مغناطیسی یا رادیویی تولید و از طریق کابل های کواکسیال (دارای مغزی و شیلد) یا فرستنده و گیرنده های رادیویی به سمت دستگاه ضبط کننده یا مستقیما تلویزیون ارسال می شوند.

کیفیت تصویر تولیدی این دوربین ها محدود و بر اساس TVL مخفف TV Line به معنی خط تصویر می باشد به طوری که کیفیت تصویر از 380TVL تا نهایت 1200TVL می باشد که کمتر یا معادل کیفیت تصویر HD یا 1 مگاپیکسل نسل بعدی دوربین ها می باشد.

این یعنی تصویری که بر روی نمایشگر ایجاد می شود در بهترین حالت از 1200 خط تصویر تشکیل شده است. طبیعی است که هر چه ارتفاع صفحه نمایشگر بیشتر باشد فاصله خطوط تصویر از هم دورتر و وضوح تصویر کمتر می شود. که این مطلب در حالت زوم بر روی تصویر نیز صادق و به همین صورت می باشد.

دوربین مداربسته آنالوگ یا CVBS – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته آنالوگ یا CVBS

همچنین از نظر توانایی ارسال تصویر هم با محدودیت ها و در بعضی مواقع نویز هم مواجه بودند. که در صورت امکان از کابل های ضخیم تر و یا تقویت کننده سیگنال جهت رفع این مشکلات استفاده می شد که خود موجب افزایش هزینه های جانبی یا افت تصویر خروجی می شدند.

یعنی تصاویر در این نوع از دوربین مداربسته به صورت آنالوگ ایجاد و از طریق کابل های کواکسیال به صورت آنالوگ هم ارسال می شوند.

تصاویر ایجاد شده در دوربین مداربسته آنالوگ به صورت استاندارد ابتدا بر روی دستگاه های VCR و بر روی نوارهای مغناطیسی به صورت همان آنالوگ ضبط و قابل استفاده بودند. که بعدا با اختراع دستگاه DVR مخخف Digital Video Recorder به معنی ضبط کننده ویدئویی دیجیتال, تصاویر آنالوگ بر روی هارد های مغناطیسی به صورت دیجیتال ذخیره و استفاده می شدند.

اما به طور کلی معایب این دوربین مداربسته آنالوگ محدودیت در کیفیت و ارسال تصویر در فواصل طولانی و مزایای این تکنولوژی قیمت پایین دوربین ها و سادگی نصب و راه اندازی با کمترین دانش بودند.

دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه

دوربین مداربسته دیجتال تحت شبکه نسل بعدی از دوربین های مداربسته می باشند که به اختصار دوربین IP نامیده می شوند و مخفف Internet Protocol که در اصطلاح علمی به مفهوم ارسال تصاویر بر بستر شبکه یا اینترنت می باشد.

و به صورت کلی به دوربین های مداربسته ای که سیگنال خروجی تصویر در آنها با استفاده از کدهای 0 و 1 دیجیتال تولید و از طریق کابل های شبکه (دارای چند زوج تابیده) یا امواج WiFi به سمت دستگاه ضبط کننده یا مستقیم به سوئیچ یا مودم متصل به کامپیوتر ارسال می شوند.

کیفیت تصویر تولیدی دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه بر اساس MP مخفف Megapixel به معنی جمعی پیکسل ها یا نقطه ها می باشد به طوری که کیفیت تصویر از  HD تا 4K یا به عبارتی از 1MP تا 8MP در مصارف عمومی را دارا می باشد و در مصارف خاص تا 120MP هم تولید شده اند.

و این یعنی تصویری که بر روی نمایشگر ایجاد می شود در کمترین حالت یعنی 1MP از 720 در 1280 نقطه برابر با 921.600 نقطه یا حدود یک میلیون نقطه یا پیکسل تشکیل شده است. طبیعی است که هر چه ابعاد صفحه نمایشگر بیشتر باشد فاصله نقاط تصویر از هم دورتر و وضوح تصویر کمتر می شود. که این مطلب در حالت زوم دیجیتال بر روی تصویر نیز صادق و به همین صورت می باشد.

به همین جهت جهت نمایش تصویر در تلویزیون یا نمایشگر های بزرگتر می توان از دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه با کیفیت یا رزولوشن های بیشتر استفاده شود.

یعنی تصاویر در دوربین مداربسته تحت شبکه به صورت دیجیتال ایجاد و از طریق کابل های شبکه یا  WiFi یا رادیو به صورت دیجیتال هم ارسال می شوند.

دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه یا IP – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه یا IP

این نسل از دوربین مداربسته مشکلات محدودیت کیفیت و ارسال تصاویر و فیلم ها را نداشتند همچنین دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری هم بودند.

تصاویر ایجاد شده در این دوربین مدابسته به صورت استاندارد در دستگاه های NVR ضبط و قابل استفاده می باشد. همچنین قابلیت ذخیره بر روی حافظه های جانبی مانند رم ها و یا بر بستر شبکه و از طریق سرور ها در داخل دیتا سنتر ها هم می توانند ذخیره و استفاده شوند.

اما معایب دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه گران بودن این تکنولوژی از نظر ساخت بود و این یعنی که عموم مردم نمی توانستند از دوربین های IP استفاده نمایند. و مزایای آن عدم محدودیت در افزایش کیفیت و ارسال تصویر در فواصل طولانی می باشد.

دوربین مداربسته آنالوگ HD

تا سال ها تنها ارگان ها و سازمان های دولتی و برخی شرکت ها از دوربین مداربسته IP استفاده می کردند. و عموم جامعه به دلیل هزینه بالای دوربین های IP تنها از دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می کردند.

تا اینکه در حدود یک دهه پیش دوربین مداربسته آنالوگ HD ایجاد شد که هم محدودیت کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ را برطرف و هم تصاویری مشابه دوربین های IP اما با هزینه به مراتب کمتر را داشتند. و همچنین برای کسانی که قصد جایگزینی دوربین های آنالوگ با دوربین مداربسته جدید تر را داشتند مقرون به صرفه و توجیه پذیر تر می نمود. زیرا ارسال تصاویر در این دوربین مداربسته ها بر بستر همان کابل های کواکسیال دوربین های آنالوگ انجام می گرفت.

یعنی تصاویر این دوربین ها ابتدا به صورت آنالوگ ایجاد و سپس به دیجتال مبدل و ارسال می شوند. و این یعنی ایجاد تصاویر مکاپیکسل مانند دوربی های تحت شبکه و قابلیت ارسال تصائیر ایجاد شده بر بستر کابل های کواکسیال مانند دوربین های آنالوگ.

تصاویر ایجاد شده در دوربین مداربسته آنالوگ HD به صورت استاندارد ابتدا بر روی دستگاه های DVR نسل جدیدتر معروف به XVR مخففX Video Recorder به معنی ضبط کننده ویدئویی تصاویر آنالوگ و دیجیتال به صورت دیجیتال و بر روی هارد ذخیره و استفاده می شدند.

حرف X به این مفهوم اشاره دارد که این دستگاه علاوه بر ضبط تصاویر دوربین های آنالوگ از دوربین ها آنالوگ HD و دوربین های دیجیتال تحت شبکه هم پشتیبانی می کنند.

البته به صورت استاندارد تصاویر دوربین مداربسته آنالوگ HD برای دستگاه های XVR بهینه تر و مناسب تر می باشند. و در صورت استفاده از دوربین های آنالوگ یا تحت شبکه در دستگاه XVR تصاویر با افت کیفیت ممکن است مواجه شوند. همچنین از تمام تنظیمات و ویژگی های دوربین های دیجیتال تحت شبکه در دستگاه XVR نمی توان استفاده نمود.

نسل اول از دوربین مداربسته آنالوگ HD توسط یک شرکت کره ای با نام نکست چیپ یا NEXTCHIP بود که توانست با تغییراتی در مینبرد دوربین های آنالوگ و توسعه و تغییر خروجی آنها دوربین مداربسته AHD مخفف Analog High Definition به معنی آنالوگ با وضوح بالا را ایجاد نماید.

این شرکت صرفا تولید کننده برد دوربین ها می باشد و این برد ها توسط شرکت های دیگر جهت مونتاژ دوربین های AHD با برند یا مارک های مختلف جهت مونتاژ استفاده می شوند.

دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع AHD – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع AHD

نسل دوم از دوربین مداربسته آنالوگ HD توسط یک شرکت در چین با نام دوربین مداربسته TVT معروف به HDTVI مخفف High Definition Transport Video Interface به معنی رابط ویدئویی ارسالی با وضوح بالا در ایجاد شد. که خود تولید کننده این دوربین ها هم می باشد.

دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع TVT – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع TVT

نسل سوم از دوربین مداربسته آنالوگ HD هم توسط شرکت داهوا dahua در چین با نام دوربین مداربسته HDCVI مخفف High Definition Composite Video Interface به معنی رابط ویدیویی کامپوزیت با وضوح بالا ایجاد شد. که به اختصار CVI هم نامیده می شوند. که خود تولید کننده این دوربین ها هم می باشد. محصولات این شرکت در جهان از نظر رتبه فروش جزء پنج برند برتر دنیا می باشند.

دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع HDCVI – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع HDCVI

نسل چهارم از دوربین مداربسته آنالوگ HD توسط شرکت هایک ویژن HIKVISION با نام دوربین مداربسته Turbo HD مخفف Turbo High Definition به معنی توربو با کیفیت بالا و تقریبا همزمان با شرکت داهوا در چین ایجاد شد. که به اختصار TVI هم نامیده می شوند. که خود تولید کننده این دوربین ها هم می باشد. محصولات این شرکت هم مانند شرکت داهوا از نظر رتبه فروش جزء پنج برند برتر دنیا می باشند.

دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع HTCVI – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع HTCVI

نسل پنجم از دوربین مداربسته آنالوگ HD توسط شرکت سونی SONY با نام دوربین مداربسته HDSDI مخفف High Defination Serial Digital Interface به معنی رابط دیجیتال سریال با وضوح بالا در ژاپن ایجاد شد. که به اختصار SDI هم نامیده می شوند. که خود تولید کننده این دوربین ها هم می باشد.

دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع HDSDI – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته آنالوگ HD نوع HDSDI

مقایسه دوربین مداربسته آنالوگ, آنالوگ HD و دیجیتال تحت شبکه

هر کدام از دوربین مداربسته های آنالوگ, آنالوگ HD و دیجیتال ویژگی ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

که از نظر قیمت به ترتیب دوربین های مداربسته آنالوگ یا CVBS ارزان ترین دوربین ها می باشند که دیگر تقریبا تولید نمی شوند.

دوربین های مداربسته آنالوگ HD نوع AHD پر استفاده ترین به دلیل تنوع و قیمت پایین می باشند.

دوربین های مداربسته آنالوگ HD نوع HDTVI کیفیت خوب و قیمت مناسب را دارا می باشند.

دوربین های مداربسته آنالوگ HD نوع HDCVI پر کاربردی ترین به دلیل تنوع, کیفیت بالا و قیمت مناسب می باشند.

دوربین های مداربسته آنالوگ HD نوع Turbo HD دارای کیفیت بالا و قیمت نسبتا مناسب می باشند.

دوربین های مداربسته آنالوگ HD نوع HDSDI که به دلیل محدودیت ارسال سیگنال و قیمت بالا خیلی استفاده نمی شود.

و در نهایت دوربین های مداربسته دیجیتال تحت شبکه یا IP گرانترین به دلیل تنوع زیاد و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری, و مناسب برای پروژهای خاص یا مقیاس بزرگ به دلیل تنظیمات متنوع و سهولت نصب و راه اندازی توجیه پذیر می باشند.

توجه داشته باشید که تصاویر ایجاد شده در همه دوربین مداربسته های آنالوگ, آنالوگ HD و تحت شبکه در نهایت به صورت دیجیتال در دستگاه های رکوردر یا ضبط کننده DVR و XVR و NVR ذخیره می شوند.

و تفاوت در نوع روش ایجاد تصویر, کیفیت تصاویر ایجاد شده و داشتن ویژگی های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.

به طوری که در دوربین های آنالوگ تصاویر به صورت آنالوگ ایجاد و ارسال می شود, در دوربین های آنالوگ HD تصاویر به صورت آنالوگ ایجاد و سپس به دیجتال تبدیل و ارسال می شود و در دوربین های تحت شبکه تصاویر به صورت دیجیتال ایجاد و ارسال می شود. ولی در نهایت تصاویر همه دوربین مداربسته ها به صورت دیجیتال ذخیره می شوند.

به صورت جمع بندی کلی مربوط به بخش انتخاب تکنولوژی دوربین مداربسته, اگر در یک پروژه ابتدا قیمت و سپس کیفیت مهم باشد دوربین های آنالوگ HD نوع AHD مناسب می باشند.

و اگر قیمت و کیفیت هر دو به یک اندازه مهم باشند دوربین های آنالوگ HD نوع HDCVI مناسب می باشند. و این نوع ویژگی های بیشتری را دارا می باشد.

و اگر ابتدا کیفیت و سپس قیمت مهم باشد دوربین های دیجیتال تحت شبکه مناسب می باشند. که البته این دوربین ها دارای ویژگی های حرفه ای و خاص تری هم می باشند.

دوربین مداربسته تحت شبکه بیسیم یا WiFi

دوربین مداربسته بیسیم یا WiFi دسته ای دیگر از دوربین های مداربسته می باشد که در سال های اخیر بر پایه دوربین های دیجیتال تحت شبکه ساخته شدند با این تفاوت که در این دوربین ها برای ارسال تصویر به دستگاه NVR به جای استفاده از کابل شبکه از طریق WiFi و به صورت بیسیم انجام می شود.

از مزایای ای دوربین های نصب و راه اندازی ساده تر و سریع تر می باشد. و از معایب این دوربین ها محدودیت برد بیسیم, و ثبات کیفیت تصویر پایین تر و امنیت پایین تر نسبت به دوربین های سیم دار می باشد.

دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه بیسیم WiFi – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه بیسیم WiFi

نوع دیگری از دوربین مداربسته بیسیم یا WiFi رم خور هستند که بدون نیاز به دستگاه NVR می باشد و تصاویر در داخل رم دوربین ذخیره می شود.

از مزایای این نوع دوربین مداربسته قیمت نسبتا ارزان تر به دلیل عدم نیاز به دستگاه NVR و هارد و کابل و … می باشد. اما محدودیت ذخیره تصویر و امنیت نسبتا پایین تر از معایب آن می باشد. همچنین تصاویر این دوربین ها فقط در موبایل یا کامپیوتر از طریق نصب برنامه مدیریت دوربین انجام می شود.

و امکان اتصال به تلویزیون یا نمایشگرهای خانگی یا صنعتی به سهولت و کیفیت سایر دوربین ها نمی باشد. و برای کسانی که قصد دارند با حداقل هزینه و کمترین زمان ممکن و صرفا برای استفاده های خاص و شخصی را دارند مناسب می باشد. البته این دوربین ها از نظر استاندارد به دلیل محدودیت کیفیت و زمان ضبط و امنیت پایین تر مناسب استفاده در مغازه ها و محیط های کاری و … نمی باشند.

دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه بیسیم WiFi رم خور – قیمت و خرید اینترنتی – نمایندگی و فروشگاه آنلاین – اول مبنا
دوربین مداربسته دیجیتال تحت شبکه بیسیم WiFi رم خور

دوربین مداربسته و شکل کیس

دوربین های مداربسته با توجه به شرایط محیط و کاربرد در انواع مختلف زیر طراحی و تولید شده است:

– مدل بولت یا پایه دار یا استوانه که به انگلیسی Bullet به معنی فشنگی یا گلوله ای هم نام برده می شود. که هم بر روی سقف و هم بر روی دیوار قایل نصب می باشد.

– مدل دام یا سقفی یا آفیس یا اداری که به انگلیسی Dome به معنی گنبدی هم نام برده می شود. که هم بر روی سقف و هم بر روی دیوار قابل نصب می باشد.

– مدل پین هول یا مینیاتوری به انگلیسی Pinhole به معنی لنز سوزنی هم نام برده می شود. که هم بر روی دیوار و هم بر روی سقف قابل نصب می باشد.

– مدل اسپید دام یا گردان یا چرخشی به انگلیسی Speed Dome به معنی دام چرخشی و همچنین به PTZ مخفف Pan Tilt Zoom به معنی زوم حرکتی هم نام برده می شود. که قابلیت چرخش افقی لنز تا 360 درجه,حرکت عمودی لنز تا 90 درجه و زوم اپتیکال را فراهم کرده است.

– مدل پانوراما یا پانورامیک به انگلیسی Panoramic به معنی وسیع یا Fisheye به معنی چشم ماهی هم نام برده می شود. که زاویه دید 360 درجه به صورت نیم کره را پوشش می دهد که در انواع مختلفی تولید شده است.

جنس کیس دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته بر اساس محیط و نوع کاربرد در جنس های مختلف پلاستیکی (فایبرگلس و …), فلزی (آلومینیوم و …), ضد گرد و خاک و ضد آب (تا استاندراد IP68), ضد ضربه (اساندارد IK10), ضد رعد و برق, ضد حریق, ضد خوردگی و ضد انفجار (Explosion Proof) تولید شده است.

تکنولوژی ساخت دوربین مداربسته

دوربین‌ های مداربسته با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی در دو گروه اصلی زیر طراحی و تولید شده است:

دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین‌ مداربسته‌ که داده های تصویری یا ویدیویی در آن به شکل امواج آنالوگ ایجاد و ارسال می شود. تمام انواع دوربین مداربسته قدیمی از این روش برای ارسال داده‌ ها استفاده می‌کردند. البته بعضی از انواع دوربین‌ های مداربسته دیجیتال دارای پورت خروجی آنالوگ هم هستند تا در صورت لزوم امکان استفاده در تجهیزات نظارت تصویری قدیمی را هم داشته باشند.

البته داده های تصویری دوربین های مداربسته آنالوگ بعد از اتصال به دستگاه DVR (ضبط کننده دیجتال) به سیگنال دیجتال تبدیل و در هارد به صورت سیگنال دیجیتال ذخیره می شوند.

دوربین های مداربسته آنالوگ خود به نسل قدیمی CVBS مخفف Color Video Blanking and Sync به مفهوم همزمان کننده خالی رنگ ویدئو و نسل جدید که در انواع زیر تولید شده اند:

نوع AHD مخفف Analog High Definition به معنی آنالوگ با وضوح بالا (ابداع شده توسط شرکت نکست چیپ Next Chip)

نوع HDTVI مخفف High Definition Transport Video Interface به معنی رابط ویدئویی ارسالی با وضوح بالا (ابداع شده توسط شرکت تی و تی TVT)

نوع HDCVI مخفف High Definition Composite Video Interface به معنی رابط ویدیویی کامپوزیت با وضوح بالا (ابداع شده توسط شرکت داهوا dahua)

نوع Turbo HD مخفف Turbo High Definition به معنی توربو با کیفیت بالا (ابداع شده توسط شرکت هایک ویژن HIKVISION)

نوع HDSDI مخفف High Defination Serial Digital Interface به معنی رابط دیجیتال سریال با وضوح بالا (ابداع شده توسط شرکت سونی SONY)

که هر کدام ویژگی ها مزایا و معایب خاصی دارند. که از نظر قیمت به ترتیب دوربین های مداربسته آنالوگ نوع CVBS ارزان ترین (که دیگر تقریبا تولید نمی شوند), نوع AHD (پر استفاده ترین به دلیل تنوع و قیمت پایین), نوع HDTVI (کیفیت خوب و قیمت مناسب), نوع HDCVI (کاربردی ترین به دلیل تنوع, کیفیت بالا و قیمت مناسب), نوع Turbo HD (دارای کیفیت بالا و قیمت نسبتا مناسب ) و نوع HDSDI (که به دلیل محدودیت ارسال سیگنال و قیمت بالا پیشنهاد نمی شود)

دوربین مداربسته دیجیتال

دوربین مداربسته دیجیتال یا تحت شبکه یا IP که داده های تصویری یا ویدیویی در آن به شکل سیگنال دیجیتال ایجاد و ارسال می شود.

کیفیت یا رزولوشن دوربین مداربسته

کیفیت تا 1200 تی وی لاین یا TVLine

کیفیت 1 مگاپیکسل یا 1MP یا 720P یا HD

کیفیت 1.3 مگاپیکسل یا 1.3MP یا 1080N یا HD پلاس

کیفیت 2 مگاپیکسل یا 2MP یا 1080P یا Full HD

کیفیت 2.4 مگاپیکسل یا 2.4MP یا Full HD پلاس

کیفیت 3 مگاپیکسل یا 3MP

کیفیت 4 مگاپیکسل یا 4MP یا 2K

کیفیت 5 مگاپیکسل یا 5MP یا 2K پلاس

کیفیت 6 مگاپیکسل یا 6MP یا 3K

کیفیت 8 مگاپیکسل یا 8MP یا 4K

کیفیت 12 مگاپیکسل

که به صورت کلی نوع تا 1200 تی وی لاین مختص دوربین های مداربسته میباشند, نوع 1 مگاپیکسل و 1.3 مگاپیکسل تقریبا دیگر تولید نمی شوند, نوع 2 مگاپیکسل و 4 مگاپیکسل در حال حاضر (پاییز 1400) پر استفاده ترین (نوع 2.4 مگاپیکسل بیشتر در مدل های AHD و نوع 3 مگاپیکسل در مدل های IP دیده می شود), و نوع 5 مگاپیکسل تا 8 مگاپیکسل هم برای کاربردهای حرفه ای, و نوع 12 مگاپیکسل و بالاتر هم برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته با ویژگی های مختلفی تولید شده اند که در ادامه به آنها می پردازیم:

ویژگی دید در شب یا Night vision که از 1 متر تا حدود 200 متر در کاربرد های عمومی و تجاری و تا چند ده کیلومتر در کاربردهای صنعتی و امنیتی تولید شده اند. که خود در انواع دید در شب معمولی, هوشمند, استارلایت, وارملایت, لیزری, حرارتی و یا ترکیبی می باشند.

که برای ساخت آنها از تکنولوژی IR مخفف Infrared به معنی مادون قرمز با استفاده از LED مخفف Light Emitting Diode به معنی دیود نور افشان و Power LED با توان بالاتر, تکنولوژی SMD مخفف Surface mount device به معنی روش نصب سطحی, تکنولوژی ZLID و … استفاده شده است.

ویژگی WDR مخفف Wide Dynamic Range به معنی بازه دینامیکی گسترده است و یک قطع سخت افزاری می باشد که در عمل منابع نوری در تصویر را خنثی و قابل تشخیص می نماید که جهت کاربرد در پلاک خوانی خودرو مخصوصا در شب و یا ورودی درب ساختمان در داخل استفاده می شوند. که در دو نوع مرسوم 120dB و 140dB ساخته شده اند.

ویژگی DWDR مخفف Digital Wide Dynamic Range به معنی بازه دینامیکی گسترده دیجیتالی می باشد که در حقیقت نسخه نرم افزاری WDR می باشد و کیفیت پایین تری دارد.

مطلب پیشنهادی: راهنمای جامع دوربین مداربسته

دسته: بلاگ | فروشگاه | صفحه اصلی

منبع: avalmabna.com

یک پاسخ

  1. با سلام,
    لطفا نظرات, تجربیات یا پرسش های خود را زیر همین مطلب ارسال نمایید.
    تا جهت ویرایش مطلب یا پاسخ بررسی شوند.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 20 =